♥ Světu jsi možná jen jedinou osobou,ale jediné osobě můžeš být celý svět ♥

Vlci něco o nich

11. srpna 2007 v 17:16
Latinský název:Canis lupus
Třída: savci
Řád: šelmy
Čeleď:psovité
Rod: vlk
Druh: vlk obecný
Způsob života: ve smečce
Rozšíření v ČR: Šumava, Beskydy
Rozšíření ve světě: celá Evropa
Potrava: malí a velcí savci, obratlovci, hmyz, rostliny
Doba březosti: 64 dnů
Počet mláďat: 4 - 6
Délka těla:100 - 170 cm
Délka ocasu:35 - 50 cm

Hmotnost:30 - 55 kg

Celkové zbarvení srsti je žlutošedé s tmavějšími tóny na hřbetě a nenápadným rezevým nádechem na krku, bocích a stehnech. Na rozdíl od psa (německého ovčáka) má kratší trojúhelnikovité boltce, oči postavené šikmo a ocas nenosí nikdy vodorovně.

Způsob života: Kromě doby rozmnožování žije ve smečkách, jež jsou nejčastěji tvořeny příslušníky jedné rodiny. Je velmi pohyblivý a obývá velké teritorium. Velikost teritoria vlčí smečky závisí na nabídce a dostupnosti potravy. Smečka se společně pohybuje po území větším než 100 km2, ale jestliže je potravy málo, může být domovský okrsek až desetkrát větší. Ostatní vlci do teritoria nesmějí. I když může dojít k napadení cizích jedinců, nejčastěji je upozorňují pachové značky močí, že území je již obsazeno jinými jedinci. Vlci si mohou značti teritorium své smečky i vytím.
Jádro smečky tvoří pár, který má mláďata. Vlci si obvykle vybírají partnera na celý život a pouze nejvýše postavený samec a samice se množí. Ostatní dospělí jedinci smečky se účastní loveckých výprav a pomáhají při péči o mláďata. Vlci mají výrazné sociální chování a podobně jako domácí psi komunikují mezi sebou čichem, držením těla a výrazem obličeje. Při pozdravu se jedinci dotýkají navzájem čenichy, přičemž podřízený vlk udržuje ocas níže a usi má stáhnuté dozadu.
Velikost smečky závisí na typu krajiny, kde loví, a na dostupnosti kořisti. Při lovu velké kořisti může smečka čítat až 20 členů. Jestliže je však kořist menší, mívá smečka okolo 7 jedinců.
Loví převážně v noci, přičemž jednotliví členové smečky vzájemně spolupracují. Najdou-li zvířecí stopu, pustí se po ní, vytrvale pronásledují kořist, než ji uštvou a strhnou k zemi. Během pronásledování mohou vlci vyvinout rychlost až 70 km za hodinu. Při jednom skoku dokáží překonat vzdálenost 5 m.

Potrava: Loví hlavně jeleny, soby, losy. Živí se však i menšími zvířaty, často také různými bezobratlými živočichy nebo v nouzi i rostlinnou potravou, odpadky nebo zdechlinami.
Člověka napadají jen vlci nemocní vzteklinou.
Rozmnožování: Páření probíhá v lednu - únoru, vlčata se rodí za 9 týdnů. V jednom vrhu je jich 4 - 8. Mláďata jsou zpočátku slepá a řídce osrstěná. Samice je dlouho zahřívá a kojí. V prvých týdnech po vrhu je vlčice s mláďaty v brlohu - houštině, pod skalním převisem apod. a vlk nosí potravu. Později přinášejí potravu oba rodiče a dospělí členové smečky. Jestliže je potrava dostatečně vydatná, už ve stáří 3 - 5 měsíců se účastní dlouhých cest spolu s dospělými členy smečky. Dospělosti vlci dosahují ve věku 2 - 3 let, celkově se dožívají 14 - 16 let.
Ochrana druhu: Na mnoha územích, kde žijí, je jejich další existence nejistá. Ačkoliv kdysi obývali prérie a otevřené lesnaté krajiny, dnes vyhledávají útočiště v hlubokých lesích, na horách či v bažinatých oblastech, kde je riziko pronásledování lidmi menší než na původních stanovištích.
Výskyt:Kdysi byli vlci po člověku nejrozšířenějšími velkými savci ve většině Evropy, Severní Ameriky a Asie. V průběhu 19. století zmizeli v důsledku přímého pronásledování z většiny zemí západní Evropy. Dnes se vlk vyskytuje Severní Americe, Grónsku, Evropě a Asii až po 15. stupeň severní šířky.
Vlci italského původu, chovaní v Bavorském národním parku, pronikli začátkem 80. let i na území České republiky.

Něco navíc:Novodobý domácí pes (Canis lupus f. familiaris) a vlk mají stejnou genetickou výbavu. Pes domácí se od vlka liší jenom dvěma významnými znaky - má menší zuby, stojící blíže k sobě, a jeho mozek je o třetinu menší než vlka. Centra učení v mozku vlka slouží k mapování území a ztrácejí význam, když zvíře žije usedle v lidských obydlích. Na druhé straně se paměťová centra přizpůsobila učení a vzrostla jejich velikost a výkonnost.
Při šlechtění psích plemen se uplatnila vlčí přizpůsobivost. Je prokázáno, že jediným předkem domácích psů je vlk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Selin.free Selin.free | Web | 15. srpna 2007 v 12:49 | Reagovat

ahojky máš u mě diplomek :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět srdcem