♥ Světu jsi možná jen jedinou osobou,ale jediné osobě můžeš být celý svět ♥

Drak Asijský

11. srpna 2007 v 16:44
Není jistě potvrzeno, zdali asijský bratranec draka evropského je druhově stejný typ draka, či související paralelní větev vývojového stromu tohoto zajímavého tvora. Dle podstaty živlů, které jsou jednotlivým druhům obecně přičítány se zdá že se nějaké rozdíly přece jen vyskytují. Zatímco evropský typ draka vykazuje spíše spojení se zemí a ohněm, je asijský typ draka podstaty spíše vodní a větrné. Rovněž je na oba typy různě nazíráno z pohledu jejich příslušnosti ke kategoriím "dobra" či "zla".

Zatímco evropská druhová větev je spíše chápána (jistě ovlivněna pohledy církve), jako představitel zla a chaosu, je asijský typ draka místním obyvatelstvem jednoznačně chápán, jakožto představitel dobra a vrcholný představitel řádu. Důkazem pro toto tvrzení je např. sepětí takřka všech vládnoucích dynastií v Číně s drakem. Symboly draka bylo například pošito i roucho čínského císaře. V Japonsku i v Číně se vládnoucí dynastie považovala za potomky nebeského draka.
Drak byl chápán, jako dobrotivý patron rolníků. V Číně byly na jeho počest budovány tisíce chrámů se sochami draka, ke kterým byla pořádána lidová procesí s obětinami. Účelem těchto procesí pak bylo naklonit si draka, patrona deště a přivolat déšť na vyprahlá pole.
V asijské mytologii je drak chápán, jako znamení zrodu, symbol jara.Drak také symbolizoval ženský prvek jang (což ovšem, žádného zkušenějšího muže nemůže překvapit :-D) a východní světovou stranu.
Drak je dokonce znamením čínského zvěrokruhu, se zvláštní symbolikou. Děti narozené ve znamení draka bývají pokládány za předurčené k vládě a štěstí. Podle legendy pozval Budha všechna zvířata ze svého království na nový rok na svou oslavu. Pozvání přijala všechna, ale pouze dvanáct z nich se dostavilo a prokáza-

Hra draků přivolává déšť, povšimněte si bleskových výbojů, kolem kořenů křídel.
lo tímto svou úctu. Vděčný Budha pak každé z nich ustanovil patronem roku. Zvířata se ve svém panování střídají. Drak je patronem zrozenců v těchto letech - 1952, 1964, 1976, 1988.
Podle lidových pověstí a legend lze docela dobře usuzovat o způsobech a schopnostech asijského typu draka. Podle legend čínský drak téměř nikdy nechrlí oheň, ale téměř vždy je ve spojení s vodou. Nedokáže sice vodu chrlit, podobně, jako jeho evropský bratranec chrlí oheň, ale zřejmě dokáže ovlivňovat kondenzaci vodních par v ovzduší do té míry, že se dá hovořit o fenoménu přivolávání deště.
Drak asijský, neboli východní má ještě dvě odlišné vlastnosti, které mu umožňují přežití do dnešních dnů. Tento typ draka dokáže razantním způsobem ovlivnit svou velikost (od rozměru hmyzu až k rozměru hory) a další důležitou schopností tohoto typu draka je schopnost stát se neviditelným. V neviditelné podobě pak je schopen dohlížet na chod věcí ve svém teritoriu.
Číňané věří, že drak je symbolem života a jeho dech má oživovací a léčivé vlastnosti. Nezřídka je čínský drak zpodobňován s rostlinami rostoucími přímo z jeho tlamy.
Zcela samostatnou kapitolou v mytologické drakouce je biologie tohoto tvora. Zatímco evropský drak podle svých typických tvarů je podobný plazu, je asijský typ draka zřetelně podobnější hadovi. Zde je výrazně patrný vliv biotopu ve kterém se tento tvor vyskytoval. Hadovitý, velmi ohebný tvar těla je zřetelnou výhodou pro tvory pohybující se ve vodním prostředí. Pro mnohá zobrazení čínského draka je rovněž typický lopatovitý tvar zakončení ocasu, rovněž výhodný pro život ve vodě.
Přes zřetelné sepětí tohoto typu draka z vodním živlem lze doložit mnohými zmínkami jeho přítomnost i na souši, či ve vzduchu. Jeho existence v těchto prostředích pak byla očitými pozorovateli chápána, jako naprosto přirozená. Je to o to podivnější, že všechna vyobrazení tohoto typu draka má zřetelně zakrnělá křídla, popřípadě jim křídla chybí úplně. Zdá se, že je tedy nutné akceptovat fakt, že drak své schopnosti létat dociluje jinými prostředky než jen pouhou silou svých křídel. Zde mohou být návodem pro vysvětlení této záhady zvláštní obrazce u kořenů křídel, či u tvarově výraznějších hřbetních hran a hran křídel. Tyto obrazce jsou nápadně podobné zášlehům energie, či bleskovým výbojům. Můžeme pouze spekulovat, zdali se asijskému typu draka přirozenou cestou podařilo spoutat nějaký typ energie a využít k schopnosti létat.
Jedním z přirozených činitelů, který ovlivnil vývoj asijského typu draka po fyzické stránce i po stránce
jeho schopností byl o mnoho větší prostor pro jeho teritorium. Zdá se, že nekonečné rozlohy Asie umožnily tomuto draku rozvoj do kvalit, které jeho evropský příbuzný nedosáhl. Typický je také vyšší výskyt zmínek o inteligentním typu draka. Větší rozlohy umožnily také pokojnější snášení draka s lidským obyvatelstvem a poskytly mu také dostatek času a pohodlí pro přirozený vývoj.
V mnohých rysech je asijská varianta dračího druhu podobná té evropské. Typickým rysem je dlouhověkost a pomalý vývoj k dospělosti jedince. U některých typů je zmiňována zvýšená světlocitlivost.
Podobně jako u draka evropského je i východní typ draka spojován s majetkem. Na rozdíl o západního draka u kterého fixace na majetek bývá spojována s chamtivostí a lakotou, je u draka východního chápána tato tendence jako schopnost rozmnožovat a tvořit
majetek. Stejně jako v Evropě byly zkazky o dračích jeskyních plných zlata (viz výzva k nahlášení nově objevených jeskyní s dračím pokladem redakci - článek Drak západní) byly i v Číně populární legendy o "dračí perle". Tuto perlu údajně vlastní každý drak, může jí zapůjčit, popřípadě mu může být i ukradena. Tato perla má prý schopnost rozmnožovat majetek vlastníka a zvyšovat jeho moudrost.
Drak asijský, čínský, nebo také východní je ukázkovým případem, že je možná existence mytologické fauny s člověkem. Můžeme si pouze přát za všechny milovníky draků, griffinů, či bazilišků, aby bylo více podobných šťastných příkladů.

Okřídlená varianta draka asijského
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Selin.free Selin.free | Web | 15. srpna 2007 v 22:57 | Reagovat

Diplomek :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět srdcem