♥ Světu jsi možná jen jedinou osobou,ale jediné osobě můžeš být celý svět ♥

Petr Bende

11. srpna 2006 v 16:09 | PETR BENDE
Petr Bende- zpěv, kytara, bicí, klávesy
datum narození: 8.8.1977
místo narození: Ivančice
trvalé bydliště: Újezd u Rosic
V pěti letech, kdy od svých rodičů dostal svoji první bicí soupravu, se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic Petra Bende. Otec Petra Jano je profesionální muzikant, s různými kapelami projel celou Evropu a tato skutečnost byla určitě velkým podnětem pro nasměrování Petrova budoucího života a jeho hudební kariéry.

Petr absolvoval osm ročníků ZUŠ ve Velké Bíteši, obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Navštěvoval také soukromé hodiny hry na bicí nástroje u profesora Pavla Šumpíka v Brně. K těmto nástrojům, které začal Petr postupně zvládat přibyla ještě kytara a foukací harmonika.

Mladý muzikant začal svoji profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl malé festivaly a soutěže.

Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstrumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě, podřídil jí vše a začal bojovat o své místo na slunci. Na své cestě k posluchačům a k veřejnosti prošel v roce 1996 vítězstvím v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. V roce 1997 působil jako stage technik na tour Janka Ledeckého "Na křídlech peagasů", kde připravoval kytary a bicí. Byl také finalistou Mladé písně Jihlava 2000, finalistou Porty 1900 - 2000, účastníkem Zahrady 1999 - 2000 a v roce 2002 zvítězil v soutěži hudebních skupin Mohelnice. Se svojí původní skupinou a s kamarády Radkem Jelínkem, Pavlem Schützem, Milošem Bazalou a Karlem Nováčkem vystupoval na mnoha hudebních festivalech, samostatných koncertech, v klubech a jako předkapela skupiny Kamelot, s novým složením skupiny později jako předkapela skupin Fleret, No Name a Čechomor. Mnoho vystoupení také absolvoval na charitativních akcích, v barech, a také na párty svých přátel. Od roku 1998 pořádá své autorské vánoční koncerty "Hvězda". V roce 2003 ho na vystoupeních začal doprovázet jeho nynější band složený z výborných muzikantů a tak Borkovi Nedorostovi - klávesové nástroje, vokál, Daliboru Dunovskému - basová kytara, Pavlovi Břízovi - bicí, Karlovi Nováčkovi - trumpeta, vokál a Danu Hlaďovi - kytara vděčí za silnou podporu na vystoupeních.

Petrova cesta po českých a slovenských nahrávacích studiích, která v květnu 2002 začala v bratislavském elánovském studiu Ebony, vlastně započala přípravu vydání jeho prvního alba. Do této doby si Petr všechny zvukové demo záznamy svých skladeb nahrával sám na svůj vícestopý magnetofon a v třebíčském studiu Skála. V Ebony si padl do oka s pozdějším "slovenským producentem roku 2003" a producentem No Name Jurajem Kupcem a ten mu umožnil nahrávání několika skladeb s předními slovenskými muzikanty Marcelem Buntajem, Martinem Gašparem a Jurajem Tatarem.

Skvělou zkušeností pro Petra byla také spolupráce se Zdeňkem Charliem Blažkem a Lubomírem Chmelařem v pražském studiu Music Box při úpravě dalších skladeb.

Po velice kladném ohlasu hudebních dramaturgů na rádiomeetingu ve Vleticích v roce 2002, kdy se skladba Chvíle dostala v konkurenci českých i zahraničních zavedených interpretů a skupin mezi nejlépe hodnocené skladby, bylo pro Petra smutným překvapením, že ani tentokrát mu nebyla dána možnost jednat o vydání jeho skladeb na autorské CD. Do některých českých rádií se však dostává skladba Chvíle a o rok později skladba Ty a já, stále však bez potřebné podpory hudebního vydavatelství.

Petr i přes svoji nedočkavost, nabídky a mnoho těžkostí, zůstal věrný radám zkušených lidí z hudební branže nic neuspěchat, pracovat na sobě a vše podřídit kvalitě a pocitu mít dobré skladby a později vydat desku za kterou si bude stát.

Na české hudební scéně se tak stále častěji objevuje jméno Petr Bende a s ním interpret intenzivně prožívající svět na pokraji hudebního showbussinesu se všemi klady i zápory. Se svojí nelehkou cestou prosazování vlastní tvorby, na svůj nízký věk bohatou hudební historií, všestranným umem, ale také hudebním štěstím, stále větším zázemím u svých fanoušků a hudební veřejnosti, je v této době o to více zajímavým protikladem mezi novými interprety na poli našeho hudebního světa. A jelikož je jeho původ česko - slovenský (matka Češka, otec Bratislavan) a je mu blízké i hudební dění u našich východních sousedů, snaží se Petr budovat hudební kontakty i na Slovensku!

Možnost hrát jako host na letním tour 2004 před skupinou Čechomor a koncertováním své kapely na podzimním tour slovenských No Name je pro Petra Bende dalším zviditelněním! Naprostou většinu koncertů a vystoupení za tímto účelem stále Petr se svojí kapelou absolvují bez honorářů. Stále větší časové problémy ho ale i přes nedobrou finanční situaci donutily již před rokem odejít z pracovního místa obchodního zástupce. Tuto práci měl Petr velice rád, muzika ale i přes všechna existenční rizika nakonec zvítězila.

Známostí a skutečným průlomem Petra Bende do českého hudebního dění je v červnu 2005 stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar! Tomuto obrovskému úspěchu a potvrzení několikaleté práce, úsilí a víry předcházelo osm nezapomenutelných měsíců v soutěži. 17. listopadu 2004 se postavil s dalšími 8357 uchazeči na startovní dráhu nekonečného maratonu soutěže. Stěžejním a osudovým dnem se pro Petra stalo semifinále a skladba Angels od Robbieho Williemse, se kterou postoupil mezi dvanáct nejlepších. Finálový den 12. června 2005 a stříbrná pozice v soutěži je pro Petra velkým bonusem.

Do historie hudební kariéry Petra Bende se tak mohly zapsali dva výjimečné koncerty, uspořádané jako poděkování Petra všem lidem, kteří ho v soutěži SuperStar podporovali. 29. června 2005 přišlo na Karlovo náměstí do Třebíče neuvěřitelných 10 000 Petrových příznivců a 6. července poté v jeho rodném Újezdu u Rosic zahrál Petr se svojí skupinou pro téměř 4 000 lidí. Videoukázku z třebíčského koncertu si můžete stáhnout zde.

O prázdninách 2005 bylo dokončeno pečlivě a dlouhodobě připravované debutové autorské album "pb" zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty, pohybující se pro českou scénu v novém pojetí pop rocku. Převážná část alba vznikla ve spolupráci s hudebním producentem Milanem Cimfe v nahrávacích studiích SONO RECORDS - www.sonorecords.cz . Mastering - Pavel Karlík.
Poděkování patří Milanu Cimfe i Pavlu Karlíkovi, kteří mají velkou zásluhu na výsledném zvuku. Spolupráce s M.Cimfe, který se s P.Bende podílel i na aranžích, znamenala zásadní zlom u PB ve studiovém natáčení a zkušenostech v hudbě...

Petrova rada pro rodiče hiperaktivních dětí:narvěte je gulášem s cibulí


Debutové album Petra Bende vychází 7. listopadu 2005 u hudebního vydavatelství Sony BMG.


Napsali o Petru Bende

Petr je výjimečný talent jednak tím, že si píše hudbu i texty, navíc hraje brilantně na klávesy, kytaru a hlavně na bicí. Tím se vymyká běžnému typu zpěváka, o kterého se musí starat celý tým autorů. Současně s tím má velmi zajímavou barvu hlasu. Tolik věcí se upřímně řečeno málokdy potká a nevyužít tolik darů od "pánaboha" by bylo až neodpovědné! Zdeněk Charlie Blažek
hudební producent
Petr Bende je pro mne renesanční muzikant. Nevím, zda je běžné toto označení v hudebním světě?!? Fascinuje elegancí a přirozeností, s jakou během písně obsáhne i tři nástroje. V budoucnu, inspirován klasiky, může být tento cherubín s příjemně zabarveným hlasem, sám sobě i dobrým textařem. Ještě o něm uslyšíme. Petře, zlom vaz!
Simona Peková
herečka a guru


Ukázky obalů demo nahrávek Petra Bende z let 2001-2003
Demo 2001
Demo 2002
Demo 2003

Petrovi oficiální stránky: http://www.petrbende.cz


Rozhovor


Jaký jste byl puberták?

No,měl jsem drobné úlety,asi jako všichni.(smích)

Například?

S klukama jsme třeba otrhali sousedům třešně,také jsme jednou sebrali nějakou zavařeninu...

Nikdy jste třeba neutekl z domova?

Neměl jsem důvod.Do 13 let jsem jsem sice nikam nesměl,pak jsem ale začel hrát s kapelou a vracel se z hraní i v pět ráno.Občas přišlo malé rodičovské upozornění,ale jinak všechno probíhalo v pohodě.Naši ke mně měli důvěru.

Mluví vám do života i teď?

Jasně.A nevadí mi to.Logicky prožili daleko víc než já,takže mají patřičný náhled.Když přijedu domů,tak si s nima sednu,táta naleje slivovičku a pokecáme.

Jak odpočíváte?
Nejčastěji skládáním hudby,nebo třeba v hospůdce s přáteli.Mám rád atmosféru obyčejnosi,kde nikdo nemá vůčí nikomu žádnou zášť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Ti Petr Bende?

Ano
Docela ujde
Ne

Komentáře

1 Martinka Martinka | E-mail | 5. února 2007 v 20:01 | Reagovat

Ahoj Jani.Máš to tady moc pěkný.

2 den den | 25. února 2007 v 11:55 | Reagovat

je to dobrej blog hlavně to o petru bendem a bendu. fakt dobri

3 Katika Katika | E-mail | Web | 24. dubna 2007 v 19:55 | Reagovat

Ahoj!Mohla bys mi písnout na mail kdo vlastně spívá Supreme a kde najdu|?

4 Vlasta Vlasta | E-mail | 3. července 2007 v 9:31 | Reagovat

Ahoj,maš to tady moinky pěkný dobře se tady stahujou mp3 aš na Davida Spilku ten my stáhnout nešel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět srdcem