♥ Světu jsi možná jen jedinou osobou,ale jediné osobě můžeš být celý svět ♥

Tupac Amaru Shakur

16. srpna 2006 v 18:28 | 2 Pac
Člověk, kterého si každá skupina lidí pamatuje jinak.Jedni asi pod jeho jménem představí skvělého rapere, básníka, herce, skladatele, revolucionáře moderní doby a rozeného vůdce.Umělce, který byl po celý svůj život nepochopen.Pro druhé byl synonymem pro nezřízený život, ztělesněnou gangsterskou mentalitu - pohrdání veškerými pravidly systému.At' tak či onak, za svůj krátký život hoho dokázal více, než dokázal kdokoli jiný za celé století.Pro celé generace se stal inspirací, zdrojem, který podává nezkreslené informace prostřednictvím hudby.Těžko říct, jaké bylo jeho poslání?Jeho smrt připomíná tragédii z oper Shakespeara a dovolím si říct, že není dne, kdy by si na něj hip hopový svět nevzpoměl.Není jednoduché propagovat heslo, které se nakonec stane vaším osudem.Tato osobnost nedokázala změnit svět k lepšímu, ale věřila myšlenkám, které by svět změnit dokázaly.Nejen že jim věřila, ale dokonce se razila, což je mnohdy několikanásobně těžší.Vypořádala se zástupy skalních fanoušků a ůtoky nepřátel.Více než kdy jindy platí, že dobří umírají mladí, bohužel.Učit se z bolasti eventuelně z neštěstí a dokázat obrátit svou nepřízen' osudu do ctižádosti, to ja opravdové vnitřní bohatství.Udržet si svoje zásady i v případě, že mě to bude stát holý život.Stejně tak jako získat ponaučení.V následujících řádcích se podíváme na svět z jiného úhlu pohledu.Z úhlu který nám přiblíží, příběh plný emocí.Nelze posuzovat člověka podle jeho činů, ale za celý jeho život, od začátku do konce.
Thupac se narodil 16. června roku 1971 v Brooklinu - New York.Pravým jménem se jmenoval Lesane Paris Crooks, nicméně to mu matka změnila již v útlém věku na Tupac Amuru Shakur podle indického revolucionáře.První dvě jména znamenají v překladu zářící had, příjmení pochází z Arabštiny a znamená vděčný bohu.Většinu těhotenství trávila jeho matka v Afeni Shakur ve vězení.Už předem lze s troškou nadsázky říci, že právě vězení bylo to, co 2 Paca pronásledovalo od narození po celý život.Tak jako matka, tak i biologický otec Mutulu Shakur byl Černým Panterem.Toto hnutí bojovalo za rovnoprávnost černochů v ''bílé'' Americe a dožadovalo se lepších životních podmínek.Se sloganem ''Power to the people'' si černošské komunity pomalu ale jistě vydobývaly svoje místo na slunci.V tomto směru byli oba rodiče velice aktivní, což se pochopitelně nelíbilo úřadům, snad i proto bylo Tupacovo útlé dětství velice problematické a problémy s policií byly na denním pořádku.
V sousedství nenazval nikdo malého Tupaca jinak než Černý Princ.Když mu byli dva roky, do rodiny přibyl nový přírůstek v podobě sestry Sekyiwy.Právý otec byl odsouzen za ozbrojené přepadení na 60 let do vězení.Doby, kdy si odpykával svůj trest ve vězen'ském komplexu, byla plná slz.Zrovna slzy a neuvěřitelná chudoba je to, co si Tupac z celého svého dětství pamatuje a co bytostně nesnášel.Kdyby se bohatství odvíjelo od ohleduplnosti k dobrým a morálce, byla by celá jeho rodina bezesporu milionáři, naneštěstí tomu tak není, a proto obě dítka vyrůstala v prostředí ghetta plném kriminality.Samotnému Tupacovi chyběl ve výchově mužský vliv, nicméně všechno špatné je pro něco dobré.Díky tomu si vážil a respektoval silné ženy a bylo úplně jedno, zda-li se jednalo o jeho matku či sestru.I přesto si nedokázal najít přátele a zařadit se do společnosti, zkrátka si najít místo, které by pro něj bylo zázemím.Většinu dětství proseděl před televizní obrazovkou.Těžko říct, jestli zrovna ta v něm vzbudila zájem o kulturu?Za vším stála myšlenka, že pokud bude si bude moci hrát na to, že má velkou rodinua že jeho život není tak beznadějný, jaho vyhlídky se ihned zlepší a nebude se cítit tak osamocený.Sledování televizních pořadů mu tedy dalo něco, co mu ve výchově chybělo.Zní to nepředstavitelně, ale fungovalo to.Chvílemi se zdálo, že se matka více stará o lidi než o svoje potomky.Nepřítomnost matky zapříčinila Tupacovu uzavřenost do sebe.Čas trávil psaním básní, čtením knih, dokonce si vedl i památník.
Zlomový rok 1984 přivedl poprvé Tupaca na podium a to hned do Apollo Theatre.První dejme tomu herecká práce nabyla nic velkého, ale ale rozhodně to byl impuls, který byl potřebný pro další vývoj.Obdiv lidí - to je to, co 2 Pac miloval, to, to kvůli čemu byl takový jaký byl.O to zajímavější je, že si uvědomil už okolo 12. a 13. roku svého života.Matka Afeni ztratila práci, prostředí pro výchovu dětí bylo naprosto nevyhovující - jediným správným řešením se objevilo přestěhování do Baltimoru, jenž ovšem nebyl zrovna tím pravým.Toto město má největší rejstřík černochů, kteří kdy zavraždili černocha ve státech.V naději, že otevře cestu synovi v jeho zálibách a umožnit mu věnovat se oblíbeným věcem, přihlásila Afeni Tupaca na Baltimore School of Performing arts.Volně přeloženo na Baltimorskou školu muzických umění.Berme to jako start št'astných dnů.Studie dějin hudby, herctví a baletu, bylo tím, co znamenalo vše.Všeobecná příprava 2 Paca bavila a pro někoho bude možná překvapením, že se chtěl stát spíše hercem než uznávaným raperem.Na škole si našel přátele, za všechny jmenujme Johna Cole a Jadu Pinkett.Druhá zmíněná osoba se v průběhu časů stala Tupacovou životní láskou.Té byl schopen obětovat vše, na druhou stranu ho jeho vášen' k ženám přivedla úplně někam jinam, o tom však později.Baltimorská škola byla určena především bohatší menšině, s čímž se Tupac očividně nedokázal smířit.Marně hledal vysvětlení, proč mají jeho vrstevníci z ulice odlišné zkušenosti a zážitky, a proto školu po třech letech studia opustil.Podle jeho slov nybyl na to být tak jiný připraven.Ani po přestěhování nebyly životní podmínky zrovna dvakrát optimální, rodině hrozilo vystěhování, o vodu a elektřinu byla nouze.Bída byla všudypřítomná, stejně jako strach o vlastní život.První rapové texty začal psát Tupac už v Baltimoru a to přesněji v červnu roku 1986, tahdy ještě pod přezdívkou MC New York.Podmětem pro to byla neopatrná manipulace se zbraní, které se dopustil jeho kamarád a která se mu stala osudným.

2pac a jeho slova

"Věřím tomu, že všechno co děláte špatně se vám jednou vrátí. Proto se chystám protrpět všechno, co jsem kdy udělal špatně. Ale v mé mysli mám dojem, že to dělám dobře. Takhle se cítím, jako bych měl namířeno k nebesům."
"Cítím se teď, jakoby se mě dotýkali ruce Černého Ježíše, který mě provádí životem, ve kterém jsem se domníval, že..."
"Cítím se jako hlavní postava dneška, která nemá ani sebemenší úmysl octnout se na podstavci. Ale jako spousty andělů se zlomenými křídly."
"Vždycky se stává to, že všichni niggové změní svět svou smrtí, nemají ani možnost zemřít jako normální lidé, umírají proto násilně."
"Mluvíme pořád o Malcolmovi X a Martinu Lutheru Kingovi mladším, ale je na čase, abychom byli jako oni, tak silní jako oni. Byli to smrtelní lidé jako my, každý z nás může být jako oni. Nechci být tím hlavním vzorem, jen chci být někdo, kdo říká, že to kdo jsem, tak to i dělám. Říkám jen to, co mám na mysli."
"Jsem dítě mnoha společností, takhle mě stvořili a proto říkám to, co mám na mysli a oni to nechtějí slyšet. Takhle jste i vytvořili celou Ameriku."
"Jedinou věc, kterou Amerika respektuje je síla, která nic nevzbuzuje. Po výtržnostech v LA se nás snažili utišit a nic se od té doby nezměnilo."
"I když mají ruce omotané řetězi, ještě nám nevzali naši hudbu. Kvůli tomuhle se chystám bojovat. Lidé mi říkají, že s tím nechtějí praštit, tak jako všichni ostatní. Toho se ale nebojím."
"Kdyby mě chtěl Bůh utišit, nikdy by mi neukázal to, co po mě chce."
"Jediné, co zastihuje spícího člověka jsou sny."
"Realita je špatná. Sny jsou skutečné."
"Dovolte mi na tuto nahrávku říct, nejsem gangster a nikdy jsem jím nebyl. Nejsem ani zloděj, co vám bere peněženky. Nejsem ani chlápek, co vám zvedá heverem vaše auto. Nejsem spoután s lidmi, kteří kradou a mlátí jiné. Jsem jen bratr, který se brání."
"Je to skutečná tragédie, že existují tady kolem nás i primitivní bratři. Proto nejsem ani jeden z těch bílých ani z černých. Hledím na tu celou pravdu a výmysly o lidech, o vaší barvě. Protože niggové to dělají taky. Mám na mysli to, že na ulicích jsou niggové, ti stejní niggové, které stvořil Malcolm X, stejní niggové, které stvořil Ježíš - každý bratr, ale není bratrem. Tohle vám cpou do hlavy. Jen proto, že jste černí, neznamená, že je to super. A taky, že jsou i bílí, neznamená to, že jsou všichni zlí."
"Jsme uprostřed nebezpečné, neplodné, sebe-destruktivní občanské války. A není to jen tak něco. Je to myšlenka, která se navrtává do hlavy. East Coast věří jedné věci, stejně tak i West Coast je věřící v jednu věc. East Coast má svůj způsob života, West Coast má ale jiný způsob života, který ale existoval všude. Přecházíme do jiného století, kde se musíme všichni rozdrtit. Ale můžeme to udělat jen jedním způsobem, jednou formou. To je to, co se snažíme pravě teď vyřešit, myslím si, že svět tohle všechno sleduje."
"Nedokonalost se dědí, proto za ní my všichni hřešíme, ale přitom je válka o hřích jednou z těch největších, ve které všichni zemřeme bez ohledu na to, jak tvrdě bojujeme."
"Kdybyste šli po ulici a procházeli se po betonu a spatřili růži, která roste z betonu, a měla by trochu zašpiněný květ a byla by trochu do strany, vy byste jen žasli nad tím, že vidíte růži, která prorůstá betonem. I když vidíte dítě, které vyrůstá v ghettu, za těch nejšpinavějších okolností a ono na vás dokáže mluvit, dokáže se posadit a dokáže vás rozbrečet, rozesmát. Všechno o čem se jen dokážete bavit je ta špinavá růže, její sklon do strany, nesnažíte se ale pohledět na to, jak k tomu všemu přišla."
"Neuháním se kvůli barvě nebo zemi. Uháním se kvůli principům a poctě. Uháním se kvůli Westside - je v mém srdci, takhle to cítím."
"Nikdo se mě teď nemůže dotknout. Možná to všechno skončí další měsíc. Ale tento měsíc vystavuji každý svůj pohyb jako cíl (terč)."
"Cítím, že můj spád je silný. Cítím se trochu jako zářivý princ, stejně jako Malcolm. Cítím, že všichni svítíme jako princové a když žijeme jako princové, pak cokoliv, co chceme může být i naše. Cokoliv."
"Má hudba není pro každého. Je jen pro ty, kteří chtějí a kteří jsou pouliční vojáci hudby. Není to jako hudba na párty - myslím tím to, že byste s tímhle mohli vystupovat, ale je to až příliš duchovní. Má hudba je duchovní. Jako černošské duchovní písně, s výjimkou faktu, že neříkám, že to překonáme. Říkám jen to, že se překonáváme."
"Rap, který vkládám do své společnosti by neměl být naplněný vztekem? Neměl by být naplněný krutostmi, které udělali i mě? Média ale o tomhle nemluví, proto v mých textech o tomhle musím mluvit, zdá se to všem cizí, protože nikdo jiný o tom nemluví."
"Když vím, že v tom hotelovém pokoji mají každý den co jíst, klepu každý den na dveře, ať mi dají něco najíst a oni mi otevřou, abych viděl tu jejich párty, abych viděl jak rozhazují kolem sebe salámy, to jak tam rozhazují jídlo, ale přitom říkají, že nemají co k jídlu. Každý den stojím venku a snažím se vyzpívat vpuštění dovnitř: "Máme hlad, prosím pusťte nás dovnitř. Máme hlad, prosím pusťte nás dovnitř." Po týdnu se ale ta písnička změní na: "Máme hlad, potřebujeme jídlo." Po dvou, třech týdnech, je to takhle: "Dejte mi jídlo nebo rozrazím ty dveře." A po roce je to takhle: "Vylámu zámek a dostanu se k vám přes ty dveře." Je to tak, že když jste hladový, dosáhli jste své úrovně. Prosili jsme se o to už před deseti lety. Prosili jsme se o to už v době Panterů. Prosili jsme a ptali se na Civilním Hnutí Práv. Prostě jsme prosili. Ti lidé, kteří se o to prosili jsou buď mrtví nebo ve vězení. Takže, co si myslíte, že budeme dělat teď? Zas prosit? Nemít v sobě vztek?"
"Můj rap je jako rozhodnutí, rozohnění chátry, je to něco duchovního, něco jako hudba o slovu božím. Nechci na ní pařit. Máme toliko věcí, kterými se musíme zabývat, potřebujeme proto mluvit přímo."
"Nechci se přimlouvat za nerozumné násilí na kteréhokoliv člověka. Jsem jedním z těch, kterého to utišilo. Ale nebudu znovu tou obětí."
"Jestli opravdu říkáme to, že rap je jen umělecká forma, pak jsme začali být daleko zodpovědnější za naše texty. Jestli vidíte někoho umírat jen proto, že to říkáte, tak nevadí, že jste někoho nezabili, kdo umřel před vašima očima, ale vadí to, že jste mu nepomohli."
"Teď to vidím, že jestli se ukážu kvůli práci nebo ne, zlé síly mě utlučou. Chystají se na 100 procent přijít, takže nebudu stoprocentně čistý. Proto se chystám ztratit. Ztratit se kvůli tomuhle."

Diskografie

2Pacalypse Now
2Pacalypse Now
(1991)
Strictly 4 My Niggaz
Strictly 4 My Niggaz
(1993)
Thug Life Volume 1

Thug Life Volume 1
(1994) Me Against The World
Me Against The World
(1995)
All Eyez On Me
All Eyez On Me
(1996)
Makaveli - The Don Killuminati: The 7 Day Theory
The Don Killuminati:
The 7 Day Theory
(1996)
R U Still Down? [Remember me]
R U Still Down?
[Remember me]
(1997)
Greatest Hits
Greatest Hits
(1998)
Still I Rise
Still I Rise
(1999)
Until the End of Time
Until the End of Time
(2001)
Better Dayz
Better Dayz
(2002)
Loyal To The Game
Loyal To The Game
(2004)
Pac's Life
Pac's Life
(2006)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tupac amaru shakurn tupac amaru shakurn | E-mail | 23. října 2008 v 14:27 | Reagovat

jj tupac to je muj bracha ja mu fandim a věřim že se mezi nas neggaz vratí ne brachooooo vesab

2 majuska majuska | 8. listopadu 2009 v 14:30 | Reagovat

jo je nejjjjjjj. tupac is best gangster!!!!! love youuuuuu tupac !!!

3 ? ? | 3. ledna 2010 v 15:03 | Reagovat

Hej tak asi malo jebe co? Uděláš všechno kvůli velké návštěvnosti...znesvětíš Tupaca tím že ho hodíš na blog kde máš i Nightwish a další pičoviny...Ty máš dost kámo...!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zamilovaní zavírají při líbání oči, protože chtějí vidět srdcem